Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Με επίδοση ρεκόρ

Με ρεκόρ καριέρας τερμάτισε τα 10 χλμ στο παγκόσμιο κύπελλο διάθλου που διεξήχθε στο Ρουπόλτιγκ της Γερμανίας τις 16 Ιανουαρίου 2020. Ο Απόστολος Αγγέλης κατετάγει στην 71η από 111 διαθλητές που συμμετείχαν τον αγώνα με χρόνο 24:55,7 και 1 άστοχη βολή. Η επίδοση του είναι καλύτερη στην καριέρα του, αναφορικά με την συγκομοιδή βαθμών IBU (78,85), ενώ και η κατάταξη του ήταν η κορυφαία που έχει πετύχει στο θεσμό των παγκοσμίων κυπέλλων.

Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής και κορυφαίος έλληνας χιονοδρόμος, δήλωσε μετά τον αγώνα. ᾽᾽Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επίδοση μου, ήθελα πολύ ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Σήμερα κέρδισα για πρώτη φορά κορυφαίους αθλητές του Διάθλου. Ένιωθα υπερβολικά κουρασμένος και αργός στο σκι αλλά η κούρσα μου βγήκε λόγω της ευστοχίας μου στις βολές. Ευελπιστώ τον επόμενο μήνα να πετύχω  την αγωνιστική μου κορύφωση και να βελτιώσω περαιτέρω τις επιδόσεις μου.᾽᾽