Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Μετάλλια και επιδόσεις

Εξαιρετική ήταν η ελληνική παρουσία στο διεθνή αγώνα ρόλλερσκι που διεξήχθε στο Κρούσεβο της Βόρειας Μακεδονίας από τις 28 εως 30 Αυγούστου. Η Παρασκευή Λαδοπούλου, στην κατηγορία γυναικών, κέρδισε τρία (2 αργυρά και 1 χάλκινο) μετάλλια σε ισάριθμα αγωνίσματα με εξαιρετική σιγκομιδή βαθμών FIS (93,79). Στην κατηγορία αντρών ο Γιώργος Αναστασιάδης ανέβηκε στο βάθρο και έλαβε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα της ταχύτητας. Στο αγώνισμα των 10 χλμ ΕΤ τερμάτισε τέταρτος με εξαιρετική επίδοση πετυχένοντας ατομικό ρεκόρ βαθμών FIS (91,38). Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιώργος Αντωνιάδης κατετάγη πέμπτος με 100,45 βαθμούς FIS.
Επίσης, απόλυτα πετυχημένος ήταν και ο απολογισμός στις παιδικές κατηγορίες με τους έλληνες αθλητές να εντυπωσιάζουν και να κερδίζουν τις εντυπώσεις. Οι αθλητές μας κατέκτησαν αναλυτικά τα εξής μετάλλια: