Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Ο Μέτσιος ήταν πρωταγωνιστής

Με αθλητές από πέντε χώρες ολοκληρώθηκε το Βαλκανικό και ελληνικό κύπελλο Ελλάδος, στους αγώνες που διοργάνωσε η ΕΟΧΑ, σε συνεργασία με τον ΕΟΣ Νάουσας, στο χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια. Οι Ρουμάνοι χιονοδρόμοι έκαναν την καλύτερη εμφάνιση κατακτώντας και τα δύο χρυσό στους άνδρες με τον Φλορίν-Ρόμπερτ Νταλχάσκου, ενώ στις γυναίκες το ίδιο πέτυχε η Άντζια Ίλιτς από την Σερβία.

Στην κατηγορία U15 η Ελλάδα κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια με την Γεωργία Τσιάρκα, δύο χάλκινα μετάλλια με τον Χρήστο Γιαννουλάκο, και από ένα χάλκινο με την Χριστίνα Ρόζα και την Αικατερίνη Βάικου.   

Ο Κωνσταντίνος Μέτσιος του ΕΟΣ Μετσόβου, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο Κύπελλο Ελλάδος Δρόμων αντοχής, κατακτώντας και τα δύο χρυσά μετάλλια ανδρών.

Στις γυναίκες η Μαρία-Δήμητρα Τσιάρκα (ΕΟΣ Νάουσας) και η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου (ΕΟΣ Δράμος), έκαναν την καλύτερη εμφάνιση στις γυναίκες κατακτώντας από ένα χρυσό και από ένα αργυρό και χάλκινο αντίστοιχα.    

Στην κατηγορία Παίδων και Κορασίδων πρωταγωνίστησαν κερδίζοντας από δύο μετάλλια ο Χρήστος Γιαννουλάκης και η Γεωργία Τσιάρκα, ενώ στην 1η θέση στην κατηγορία Παμπαίδων και Παγκορασίδων τερμάτισαν και ο Βασίλης Τσουρέκας και η Ανναλένα Φάφαλη αντίστοιχα.     

Τα αναλυτικά αποτελέσματα του κυπέλλου Ελλάδος των δύο ημερών, στα αγωνίσματα της ελεύθερης τεχνικής, στα 3-5 Πηγάδια:

29.01.2022

● Άνδρες – 10χλμ.

1. Μέτσιος Κωνσταντινος (ΕΟΣ Μετσόβου) 32:01.7

2. Βεληβάσης Δημήτρης (ΕΟΣ Μετσόβου) 32:15.6

3. Ροσενλής Βασίλειος (ΑΟ Φλώρινας) 33:16.5

4. Μπούμπας Τριαντάφυλλος (ΕΟΣ Μετσόβου) 36:44.1 5. Παλουκίδης Πέτρος (ΣΧΟ Βέροιας) 37:48.2 6. Αντωνιάδης Άγγελος (ΑΟ Φλώρινας) 37:58.8

● Γυναίκες – 5χλμ.

1. Τσιάρκα Μαρία-Δήμητρα (ΕΟΣ Νάουσα) 18:18.2

2. Μπέλλη Μαρία (ΣΟΧ Φλώρινας) 18:25.5

3. Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα (ΕΟΣ Δράμας) 18:57.6

4. Κολτσιάκη Χρυσάνθη (ΕΟΣ Νάουσας) 24:02.3  5. Μπράβου Ευαγγελία (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας) 24:11.6  6. Μπιτέρνα Όλγα (ΕΟΣ Νάουσας) 25:04.8

● Παίδες – 2,5χλμ.

1. Γιαννουλάκης Χρήστος 8:57.9 (ΣΧΟ Βέροιας)

2. Προδρομίδης Αντώνιος 9:17.9  (ΑΟ Φλώρινας)

3. Αθανασίου Ευάγγελος 9:30.7  (ΑΟ Φλώρινας)

4. Αναστασιάδης Ιωάννης (ΕΟΣ Δράμας) 9:37.1  5. Κουτσογιάννης Ιωάννης (ΕΟΣ Νάουσας) 9:58.2  6. Αναστασιάδης Κωνσταντίνος (ΕΟΣ Δράμας) 10:41.5       

● Κορασίδες – 2,5χλμ.

1. Τσιάρκα Γεωργία 9:22.3  (ΕΟΣ Νάουσας)

2. Ρόζα Χριστίνα 10:06.8  (ΑΟ Φλώρινας) 

3. Βάικου Δάφνη 10:30.5  (ΕΟΣ Νάουσας)

4. Βάικου Αικατερίνη (ΕΟΣ Νάουσας) 10:48.9  5. Τσιάτσιου Λυδία (ΕΟΣ Νάουσας) 11:05.1  6. Μπιλιούρη Νεφέλη (ΕΟΣ Νάουσας) 11:53.0       

● Παμπαίδες – 1,25χλμ.

1. Τσουρέκας Βασίλειος 4:26.6  (ΕΟΣ Μετσόβου

2. Γιαννουλάκης Γεώργιος 4:39.9  (ΣΧΟ Βέροιας)

3. Νάκας Αναστάσιος 5:00.0  (ΕΟΣ Νάουσας)

4. Μπίσας Κοσμάς (ΕΟΣ Μετσὀβου) 5:05.0   5. Βαδεβούλης Θεόδωρος (ΕΟΣ Μετσόβου) 5:24.8  6. Γαλανός Αχχιλέας (ΕΟΣ Νάουσας) 6:02.9

● Παγκορασίδες – 1,25χλμ.

1. Φάφαλη Ανναλένα  5:00.9  (ΕΟΣ Μετσόβου)

2. Αναστασιάδου Κλεονίκη 5:21.6  (ΑΟ Φλώρινας)

3. Πίπιλα Ανθούλα 5:36.2  (ΕΟΣ Νάουσας)

4. Μπίσα Ελένη (ΕΟΣ Μετσόβου) 5:56.8  5. Βεληβάση Ευδοκία (ΕΟΣ Μετσόβου) 6:24.8  6. Μπίσα Βασιλική (ΕΟΣ Μετσόβου) 6:39.2        

30.01.2022

● Άνδρες – 10χλμ.

1. Μέτσιος Κωνσταντίνος (ΕΟΣ Μετσόβου) 28:58.2

2. Βεληβάσης Δημήτρης (ΕΟΣ Μετσόβου) 29:02.6

3. Γκάστης Αθανάσιος (ΑΟ Φλώρινας) 30:27.3

5. Μπούμπας Τριαντάφυλλος (ΕΟΣ Μετσόβου) 32:26.4  6. Παλουκίδης Πέτρος (ΣΧΟ Βέροιας) 33:31.2  6. Βαλταδόρος Άγγελος (ΕΟΣ Νάουσας) 33:45.4

● Γυναίκες – 5χλμ.

1. Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα (ΕΟΣ Δράμας) 16:11.5

2. Τσιάρκα Μαρία-Δήμητρα (ΕΟΣ Νάουσας) 16:20.1

3. Μπέλλη Μαρία (ΣΟΧ Φλώρινας) 16:25.5

4. Μπράβου Ευαγγελία (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας) 22:25.6  5. Μπιτέρνα Όλγα (ΕΟΣ Νάουσας) 22:32.3  6. Κολτσιάκη Χρυσάνθη (ΕΟΣ Νάουσας) 22:46.5    

● Παίδες 2,5χλμ.

1. Γιαννουλάκης Χρήστος 8:20.4  (ΣΧΟ Βέροιας)

2. Αθανασίου Ευάγγελος 8:24.2  (ΑΟ Φλώρινας)

3. Προδρομίδης Αντώνιος 8:31.1 (ΑΟ Φλώρινας)

4. Κουτσογιάννης Ιωάννης (ΕΟΣ Νάουσας) 8:53.4  5. Αναστασιάδης Ιωάννης (ΕΟΣ Δράμας) 8:58.1  6. Αναστασιάδης Κωνσταντίνος (ΕΟΣ Δράμας) 9:43.4        

● Κορασίδες 2,5χλμ.

1. Τσιάρκα Γεωργία 9:22.3  (ΕΟΣ Νάουσας)

2. Βάικου Αικατερίνη 09:28.3 (ΕΟΣ Νάουσας)

3. Βάικου Δάφνη 10:03.8 (ΕΟΣ Νάουσας)

4. Τσιάτσιου Λυδία (ΕΟΣ Νάουσας) 10:20.3  5. Μπιλιούρη Νεφέλη (ΕΟΣ Νάουσας) 10:51.9 6. Μουλέλη Ελένη (ΑΟ Φλώρινας) 12:02.7