Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

1o Κύπελλο Π-Κ

Οι Δημήτρης Κουκουμπής, Βασίλης Παλάντζας και η Ελένη Ζίκου με την Ευαγγελία Σκλατινιώτη ήταν οι πρωταγωνιστές της πρώτης ημέρας, στο 1ο Κύπελλο χιονοδρομίας αλπικών ΠαίδωνΚορασίδων, κατακτώντας τα 4 χρυσά μετάλλια. Οι αγώνες διεξάγονται στο Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας, από τον ΧΟΣ Γρεβενών, υπό την αιγίδα της ΕΟΧΑ, ανοίγοντας αγωνιστικά την χρονιά, στην χώρα μας.  

Ο ΣΧΟ Έσπερος – ΕΣΠ είχε την καλύτερη συγκομιδή κατακτώντας και τα δύο χρυσά στους παίδες με τους Κουκουμπή, Παλαντζά. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον ΕΟΣ Βόλου – ΒΟΛ με δύο αργυρά και ένα χάλκινο, ενώ από δύο μετάλλια κέρδισαν ο ΕΟΣ Λάρισας – ΛΑΡ (χρυσό, αργυρό) και ο ΣΑΧΟΠ (χρυσό, χάλκινο).  

Οι Μάριος-Ιωάννης Τσοπάνας, Απόστολος Βουγιούκας και η Μαρίνα-Πραξιθέα Γκοντούρα με την Άρτεμις Παπαγεωργίου ήταν οι πρωταγωνιστές της δεύτερης ημέρας, στο 1ο Κύπελλο χιονοδρομίας αλπικών ΠαίδωνΚορασίδων, κατακτώντας τα 4 χρυσά μετάλλια στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση (giant slalom). Οι αγώνες έγιναν στο Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας, από τον ΧΟΣ Γρεβενών, υπό την αιγίδα της ΕΟΧΑ και ήταν οι πρώτοι αγώνες της χρονιάς.

Ο ΕΟΣ Βόλου – ΒΟΛΟΥ είχε την καλύτερη συγκομιδή κατακτώντας δύο χρυσά με την Γκοντούρα και με τον Βουγιούκα.

 

Οι πρώτες 3άδες την πρώτη ημέρα (22/01), στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης (slalom), στο 1ο Κύπελλο αλπικών ΠαίδωνΚορασίδων, που γίνεται στο Χιονοδρομικό Κέντρο της Βασιλίτσας, ήταν:

● Παίδες 1 (γεν. 2008, 2009 – 43 συμμετοχές)

1. Κουκουμπής Δημήτριος (ΕΣΠ) 2:08.21 

2. Τσιοπάνας Μάριος-Ιωάννης (ΑΧΑ) 2:10.50 

3. Ασβεστάς Βασίλειος (ΒΟΛ) 2:13.89  

● Κορασίδες 1 (γεν. 2008, 2009 – 31 συμμετοχές) 

1. Ζίκου Ελένη (ΛΑΡ) 2:01.43 

2. Γκοντούρα Μαρίνα-Πραξιθέα (ΒΟΛ) 2:06.28 

3. Φιλιππίδη Ειρήνη (ΣΑΧΟΠ) 2:15.20  

● Παίδες 2 (γεν. 2006, 2007 – 22 συμμετοχές) 

1. Παλάντζας Βασίλειος (ΕΣΠ) 1:41.47 

2. Βουγιούκας Απόστολος (ΒΟΛ) 1:42.90 

3. Κουδουνάς Ιωάννης (ΚΑΡ) 1:47.27  

● Κορασίδες 2 (γεν. 2006, 2007 – 31 συμμετοχές) 

1. Σκλατινιώτη Ευαγγελία (ΣΑΧΟΠ) 1:50.61 

2. Γεωργιάδη Θεοπίστη (ΛΑΡ) 1:51.86 

3. Σμπίλη Άννα (ΠΑΤ)

 

Οι πρώτες 3άδες την δεύτερη ημέρα, στο αγώνισμα της γιγαντιαία τεχνική κατάβαση (giant slalom), στο 1ο Κύπελλο αλπικών ΠαίδωνΚορασίδων, στο Χιονοδρομικό Κέντρο της Βασιλίτσας, ήταν:

● Παίδες 1 (γεν. 2008, 2009 – 45 συμμετοχές)

1. Τσιοπάνας Μάριος-Ιωάννης (ΑΧΑ) 56.98 

2. Παπακωνσταντίνου Νικόλαος (NAO) 58.73 

3. Ασβεστάς Βασίλειος (ΒΟΛ) 59.01 

● Κορασίδες 1 (γεν. 2008, 2009 – 34 συμμετοχές) 

1. Γκοντούρα Μαρίνα-Πραξιθέα (ΒΟΛ) 56.75 

2. Ζίκου Ελένη (ΛΑΡ) 57.17 

3. Φιλιππίδη Ειρήνη (ΣΑΧΟΠ) 1:00.31  

● Παίδες 2 (γεν. 2006, 2007 – 22 συμμετοχές) 

2. Βουγιούκας Απόστολος (ΒΟΛ) 1:44.73 

1. Παλάντζας Βασίλειος (ΕΣΠ) 1:45.58 

3. Σπηλιώτης Γεώργιος-Χρυσοβα (ΑΡΑ) 1:49.21  

● Κορασίδες 2 (γεν. 2006, 2007 – 31 συμμετοχές) 

1. Παπαγεωργίου Άρτεμις (ΠΑΤ) 1:52.56 

2. Σκλατινιώτη Ευαγγελία (ΣΑΧΟΠ) 1:52.93 

3. Σμπίλη Άννα (ΠΑΤ) 1:55.00