Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

ΠΑΧ ΠΑΜ ΠΑΓ

Με τρία μετάλλια των αθλητών του ΕΟΣ Λάρισας στην κατηγορία Παμπαίδων ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παμπαίδων Παγκορασίδων στο Χ/Κ  Βασιλίτσας. Το Σάββατο 30 Μαρτίου στο αγώνισμα του COMBI ο Βασίλης Παλάντζας ήταν εξαιρετικός σε ένα ακόμη αγώνα και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 40.89. Το ασημένιο μετάλλιο και τη δεύτερη θέση κέρδισε ο Δημήτριος Αγοραστίδης με χρόνο 41.09, με τον Σωκράτη Γουργιώτη να τερματίζει στην τρίτη θέση με χρόνο 41.44. Την ίδια ημέρα, στην κατηγορία Παγκορασίδων, η Ευαγγελία Σκλατινιώτη, αθλήτρια του ΣΑΧΟΠ, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με πολύ καλό χρόνο, 42.15, και άφησε πίσω της τις Ελένη Ζίκου (ΛΑΡ) και Ουρανία Ντούσκου (ΓΡΕ) που μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο αφού τερμάτισαν με τον ίδιο χρόνο, 42.41.

Τη δεύτερη ημέρα την Κυριακή 31 Μαρτίου στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης στην κατηγορία Παγκορασίδων δεν είχαμε αλλαγές προσώπων στο βάθρο των νικητών με την Ευαγγελία Σκλατινιώτη (ΣΑΧΟΠ) να προσθέτη ένα ακόμη χρυσό στην συλλογή της με χρόνο 53.65. Το ασημένιο με χρόνο 54.27 το κέρδισε η Ουρανία Ντούσκου (ΓΡΕ) και το χάλκινο η Ελένη Ζίκου (ΛΑΡ) με χρόνο 54.95. Στους Παμπαίδες ο Γιώργος Σπηλιώτης (ΣΑΧΟΠ) με άπιαστη πρώτη διαδρομή και χρόνο 53.44 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και ᾽᾽έσπασε᾽᾽ την κυριαρχία των αθλητών του ΕΟΣ Λάρισας, οι οποίοι αρκέστηκαν στην δεύτερη και τρίτη θέση με τους Δημήτρη Αγοραστίδη και Βασίλη Παλάντζα με χρόνους 53.79 και 54.20 αντίστοιχα.