Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Μικροί αλλά σπουδαίοι

Πετυχημενή ήταν η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο διεθνή αγώνα Παίδων Κορασίδων, με την συμμετοχή αθλητών από έξι χώρες, που διεξήχθε στη Poiana Brasov της Ρουμανίας, τις 20 και 21 Φεβρουαρίου 2019. Οι ελληνικές επιδόσεις που ξεχώρισαν ήταν: της Καλτσογιάννη Ρεγγίνα στην κατηγορία U14 και στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, όπου με χρόνο 1:41,84 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Στην κατηγορία U16 και στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ο Αστέριος Μπάκας έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο και τελικά τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 1:33,70. Στην κατηγορία αγοριών U14, δύο έλληνες αθλητές οι Νίκος Γιαννάκης και Βασίλης Παπακρίβος με χρόνο 1:43,71 μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και την πέμπτη θέση.