Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Αυλαία του πρωταθλήματος στο Φαλακρό

Στο Φαλακρό της Δράμας ολοκληρώθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα των Βορείων Αθλημάτων με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Διάθλου την Κυριακή 15 Μαρτίου 2015. Οι πολύ κακές καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν τη διεξαγωγή των αγωνισμάτων της πρώτης ημέρας (14/3/15) και πραγματοποιήθηκε μόνο το αγωνίσμα της ατομικής χρονομέτρησης. Ο Τσακίρης Αθανάσιος ύστερα από σχεδόν τέλεια κούρσα ήταν ο μεγάλος νικητής της κατηγορίας αντρών.  Με εξαιρετική ευστοχία (2 ποινές) δεν άφησε περιθώρια στο Καραμίχα Κλεάνθη – αργυρό μετάλλιο – να τον απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Στις γυναίκες η Τσακίρη Μαρία δεν είχε αντίπαλο και στους εφήβους δόθηκε μεγάλη μάχη μεταξύ των Μαυρίδη Νικόλαο και Τσουρέκα Νικόλαο, με τον πρώτο να κερδίζει χάρη στις καλύτερες βολές του. Στους παίδες και κορασίδες οι Παπάσης Παναγιώτης και Αναστασιάδου Ελισάβετ ήταν μια κλάση πάνω από τους συναθλητές τους και κέρδισαν εύκολα την πρώτη θέση.