Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Αγγέλης και Τσακίρη επικράτησαν στο θερινό Δίαθλο

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα θερινού Δίαθλου με τρέξιμο στο Μέτσοβο το Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016, με τον ο ΕΟΣ Μετσόβου να βελτιώνει συνεχώς το πεδίο βολής και να αναβαθμίζει τη ποιότητα των αγώνων. Στο αγωνιστικό μέρος ξεχώρισαν τα φαβορί όπου οι Αποστόλης Αγγέλης και Μαρία Τσακίρη δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες και επικράτησαν των υπολοίπων στα αγωνίσματα 7 και 5 χλμ των κατηγοριών αντρών και γυναικών αντίστοιχα. Στους Εφήβους ο Παναγιώτης Παπάσης κέρδισε τον πολύ καλό στο τρέξιμο Τσουρέκα Νίκο και με τις πολύ καλές βολές πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στις παιδικές κατηγορίες οι αθλητές τους ΕΟΣ Δράμας ήταν εξαιρετικοί στην σκοποβολή και ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, ξεχώρισαν οι Σταματίου Αλέξανδρος και Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα. Τέλος τη δική τους μάχη έδωσαν οι αθλητές των κατηγοριών Παμπαίδων και Παγκορασίδων και αναδείχτηκαν τελικά νικητές οι καλύτεροι σκοπευτές Γιώργος Αναστασιάδης και Παπαδοπούλου Εύα.