Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

ΠΑΧ Π-Κ στο Περτούλι

Οι αθλητές του ΕΟΣ Νάουσας ήταν αυτοί που κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλητή παίδων και κορασίδων στο αγώνισμα σπριντ του Πανελληνίου πρωτάθληματος που πραγματοποιήθηκε στο Περτούλι την Κυριακή 3/3/13. Οι Μάκης Ιωάννης και Αναστασιάδου Ελισάβετ ήταν σε άριστη φυσική κατάσταση και επιβεβαίωσαν τη φήμη τους ως φαβορί του αγώνα, αφού πρώτευσαν τόσο στην προκριματική όσο και στην τελική φάση του αγωνίσματος. Στις υποκατηγορίες Π1 και Κ2 πρώτευσαν οι Τσουρέκας Νικόλαος (ΜΕΤ) και Τζουβάρα Χαρίκλεια (ΝΑΟ).

Την παράσταση όμως την έκλεψαν οι αθλητές της Προαγωνιστικής ηλικίας: 50 παιδάκια, ηλικίας 10 και 11 ετών, αψήφησαν τις κακές καιρικές συνθήκες και αγωνίστηκαν με περίσσιο πάθος και ζήλο για διάκριση ολοκληρώνοντας με γιορτινό τρόπο το αγωνιστικό διήμερο στο Περτούλι.