Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Πρωταθλητές οι Αγγέλης, Κάππας και Τσακίρη

Τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος κατέκτησαν οι Τσακίρη Παναγιώτα (ΔΡΑ), Κάππας Δημήτριος (ΝΑΟ) στο Σπριντ και Αγγέλης Απόστολος (ΜΕΤ) στα 15 χλμ ΕΤ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αντρών – Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στα 3-5 Πηγάδια τις 2-3/2/2013. Στις γυναίκες η πολυνίκης αθλήτρια του ΕΟΣ Δράμας νίκησε και τις δύο ημέρες στα αγωνίσματα Σπριντ και 10 χλμ ΕΤ χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Δεύτερη ήταν η περσινή νικήτρια Μπούμπα Μαρία (ΜΕΤ) και τρίτη η ευχάριστη έκπληξη της χρονιάς Κεσίδου Κατερίνα (ΦΛΩ). Στους άντρες ο συναγωνισμός ήταν πολύ μεγάλος μεταξύ των νικητών και των Γκούνκο Αλέξη (ΜΕΤ) και Καραμίχα Κλεάνθη (ΜΕΤ) και στα δύο αγωνίσματα. Ο Κάππας Δημήτρης στο σπριντ απέδειξε πόσο έξυπνος αθλητής είναι και με έξυπνη τακτική στον τελικό κατέκτησε την πρώτη θέση. Οι Γκούνκο και Αγγέλης στις προκριματικές φάσεις είχαν καλύτερους χρόνους αλλά στον τελικό δεν τα κατάφεραν απέναντι στον σπεσιαλίστα στο σπριντ αθλητή της Νάουσας. Ο Αγγέλης την επόμενη μέρα στα 15 χλμ είχε τον πρώτο λόγο, σύμφωνα με τις επιδόσεις που είχε στους προηγούμενους αγώνες, από την αρχή ξεχώριζε και έδειχνε πολύ δυνατός αλλά επικράτησε μάλλον δύσκολα αφού άρχισε να ελέγχει τον αγώνα ουσιαστικά στα τελευταία χιλιόμετρα.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και το κύπελλο Ελλάδος Π-Κ με τους Τσακίρη Μαρία (ΔΡΑ), Αναστασιάδου Ελίζα (ΝΑΟ), Μάκη Ιωάννη (ΝΑΟ), Τσουρέκα Νικόλαο (ΜΕΤ) και Κουσουρέτα Νικόλαο (ΦΛΩ) να κερδίζουν την πρώτη θέση σε αντίστοιχα αγωνίσματα.