Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Βαλκανικό πρωτάθλημα Αντοχής

Με άδεια χέρια επέστρεψαν οι αθλητές της αντοχής από το Βαλκανικό πρωτάθλημα που διοργανώθηκε στο Cheile Gradistei  της Ρουμανίας από 10-12/2/2012 αφού το φαβορί για ένα μετάλλιο στο αγώνισμα του σπριντ ο Κάππας Δημήτριος τερμάτισε τέταρτος. Στον προκριματικό ο έλληνας πρωταθλητής δεν έκανε καλό αγώνα και τερμάτισε έκτος. Στον ημιτελικό έτρεξε πολύ έξυπνα και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό αλλά η ίωση που τον ταλαιπωρούσε την τελευταία βδομάδα δεν του επέτρεψε να πετύχει τον στόχο του δηλαδή ένα κερδίσει ένα μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα είχαμε πολύ καλή παρουσία των εφήβων Πανάγιου Μιχαήλ και Παπάση Γεώργιου που προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση και τερμάτισαν 7ος και 8ος αντίστοιχα. Στην κλασσική τεχνική ξεχώρισε ο Νάκας Γεώργιος με την έκτη χωρίς όμως καλούς βαθμούς. Στην ελεύθερη τεχνική την τελευταία ημέρα των αγώνων αντίθετα οι έλληνες αθλητές – συμπεριλαμβανομένων των αθλητών Διάθλου – έκανα εξαιρετική εμφάνιση αφού όλοι βελτίωσαν τις ατομικές τους επιδόσεις  (βελτίωση βαθμών FIS).