Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Ξεπέρασαν εαυτό κ κακουχίες

Σε αντίξοες καιρικές και χιονοδρομικές συνθήκες ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Δρ. Αντοχής  στις Πολιτσές Μετσόβου (22-23/2/2014) χάρη στη θέληση και στην αποφασιστικότητα της οργανωτικής επιτροπής αλλά και των αθλητών που συμμετείχαν.

sochi-1

Αγωνιστικά ο ΕΟΣ Μετσόβου πέτυχε τις περισσότερες νίκες στις κατηγορίες των αρρένων και ο ΕΟΣ Νάουσας στις κατηγορίες των θηλέων. Φυσικά αυτό δεν αποτελεί είδηση, είδηση και μάλιστα σπουδαία είναι η νίκη στα 10 χλμ του Κυριαζή Δημήτρη στην  κατηγορία αντρών.  Ο αθλητής του ΕΟΣ Βόλου ήταν επίσης και νικητής του διεθνή αγώνα κερδίζοντας αθλητές με πολύ καλύτερη βαθμολογία FIS. Στο αγώνισμα του Σπριντ ο Καραμίχας Κλεάνθης κέρδισε μάλλον εύκολα τον αγώνα (ΠΑΧ και διεθνή) και μαζί με τον Παπάση Γεώργιο ήταν οι νικητές και στο ομαδικό σπριντ. Στις γυναίκες η Τσακίρη Μαρία ακολουθεί πιστά την οικογενειακή της παράδοση και δεν είχε ουσιαστικά αντίπαλο στα δύο αγωνίσματα σπριντ και 5 χλμ. Στο ομαδικό  σπριντ υπερίσχυσε η ομάδα του ΕΟΣ Νάουσας με τις Νιμπήτη Γεωργία και Τζουβάρα Χαρίκλεια. Στους Παίδες ο Τσουρέκας Νικόλαος και στις Κορασίδες η Αναστασιάδου Ελίζα ήταν οι μεγάλοι νικητές και στα τρία αγωνίσματα που πραγματοποιήθηκαν  (5 χλμ, σπριντ κ ομαδικό σπριντ). Στις κατηγορίες πανπαίδων – πανκορασίδων ξεχώρισαν οι Τίτα Νεφέλη και Σαρακίνης Βασίλειος αθλητές του ΑΟ Φλώρινας οι οποίοι κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις.