Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

3o ΚΥΠ Π-Κ FIS

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 3ο κύπελλο Π-Κ στη Βίγλα Πισοδερίου τις 25 και 26 Φεβρουαρίου 2017. Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν το διήμερο δυσκόλεψαν αλλά δεν εμπόδισαν τις προσπάθειες των αθλητών. Το αγωνιστικό επίπεδο των χιονοδρόμων ήταν υψηλό και ο ανταγωνισμός έντονος από αγώνισμα σε αγώνισμα.

Δύο αθλητές ήταν, όπως και στον προηγούμενο αγώνα ασυναγώνιστοι και στα δύο αγωνίσματα. Στην κατηγορία των Κορασίδων η Μαρά Ελένη Τσιοβόλου και στην κατηγορία μικρών Παίδων ο Δημήτρης Ασβεστάς κέρδισαν τα χρυσά μετάλλια και δίκαια βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπέλλου Ελλάδος.   Στην κατηγορία Παίδων ο Χρήστος Μιχαήλ Τζόρτζης ήταν ο νικητής της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης και ο Χρήστος Μαρμαρέλης κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, για ακόμη μια φορά, στην τεχνική κατάβαση. Η Αναστασία Φερενίδου ήταν η ευχάριστη έκπληξη, στην κατηγορία μικρών Κορασίδων και στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Τη δική της απάντηση έδωσε στην τεχνική κατάβαση η Μαρία Νικολέτα Καλτσογιάννη και κέρδισε ένα αγώνισμα με εξαιρετικούς χρόνους.