Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικών Εφήβων-Νεανίδων

Εξαιρετική ήταν η επίδοση του Βαλκαρέντζη Μασιμιλιάννο στο αγώνισμα της ελεύθερης κατάβασης του παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων την Παρασκευή 2/3/12 στο Roccaroso της Ιταλίας. Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε 41ος από 100 αθλητές που ξεκίνησαν τον αγώνα με συνολικό χρόνιο 1:18,63 και 140,91 βαθμούς FIS, ενώ ήταν πρώτος στην κατηγορία των αθλητών γεννημένων το 1995. Ήταν μια από τις καλύτερες επιδόσεις Έλληνα αθλητή στον συγκεκριμένο αγωνιστικό θεσμό και δικαίωσε τη φήμη ότι είναι ένας από τους καλύτερους «γρήγορους» νέους αθλητές στον κόσμο.

Επιπρόσθετα, τη χθεσινή ημέρα (1/3/12) πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης νεανίδων με τις αθλήτριες μας να μην τερματίζουν τον αγώνα: ακυρώθηκε στη δεύτερη διαδρομή η Βλάχου Άννα και δεν τερμάτισε στην πρώτη διαδρομή η Κοκκίνη Αναστασία.

Ακόμη μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση του Βαλκαρέντζη Μασιμιλιάννο στο αγώνισμα του SG (3/3/12): τερμάτισε 50ος με χρόνο 1:07,73 επίδοση που του έδωσε 96,41 βαθμούς FIS, ενώ ήταν πρώτος στην κατηγορία του, γεγονός που ενθουσίασε την ελληνική αποστολή η οποία και το γιόρτασε μετά την τελετή απονομής . Στο ίδιο αγώνισμα αγωνίστηκαν επίσης και οι υπόλοιποι αθλητές της εθνικής ομάδας οι οποίοι είχαν αξιοπρεπέστατη παρουσία και βελτίωσαν τη βαθμολογία τους στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Ο Αντωνίου Ιωάννης ήταν 65ος (146,43 βαθμούς FIS) και o Πρόιος Ιωάννης 69ος (196,28 βαθμούς FIS), επίσης ο Ντέλιος Μιχάλης δεν τερμάτισε στην πρώτη διαδρομή.

Οι νεανίδες (3/3/12) συμμετείχαν στην γιγ. τεχνική κατάβαση με την Κοκκίνη Αναστασία να τερματίζει στην ικανοποιητική 76η θέση με συνολικό χρόνο 3:23,91 και 245,98 βαθμούς FIS. H Βλάχου Άννα δεν τερμάτισε στην πρώτη διαδρομή.