Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Χάλκινη η Σαμαρίνου

H Σαμαρίνου Μαρία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης του διεθνή αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Μπόροβιτς της Βουλγαρίας τις 2-3 Φεβρουαρίου 2015. Με συνολικό χρόνο 2:04,82 και 85,22 βαθμούς FIS έκανε εξαιρετική κούρσα και δίκαια νίκησε αθλήτριες με καλύτερη βαθμολογία. Στη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση δεν ήταν το ίδιο καλή με την πρώτη ημέρα και κατέλαβε την 7η θέση με χρόνο 2:41,41 και 166.26 βαθμούς FIS

Την 5η θέση κατέλαβε ο Πρώιος Ιωάννης στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης (2/2/15) στην κατηγορία αντρών. Ο συνολικός χρόνος του αθλητή ήταν 1:56,96 και με 58,15 βαθμούς FIS έκανε ατομικό ρεκόρ βελτιώνοντας αισθητά τη διεθνή του βαθμολογία. Ο ίδιος ο αθλητής στην γιγαντιαία τεχνική κατάβαση (3/2/15) ήταν και πάλι ο καλύτερος έλληνας αθλητής και με συνολικό χρόνο 2:28,93 και 76,33 βαθμούς FIS έκανε ατομικό ρεκόρ και κατετάγη στη 10η θέση.

«Οι αθλητές μας αρχίζουν να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό και τη φόρμα τους ενόψει των παγκοσμίων πρωταθλημάτων που ακολουθούν. Το αγωνιστικό τετραήμερο στη Βουλγαρία ήταν πετυχημένο για το σύνολο των αθλητών μας αφού σχεδόν όλοι και όλες βελτίωσαν τη διεθνή βαθμολογία τους.» Δήλωσαν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Ζουράρης Μιχάλης και Πρώιος Ευάγγελος.