Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Τρία μετάλλια δύο σούπερ αθλητές

Εκκωφαντική εμφάνιση από τους Έλληνες αθλητές στο διεθνή αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Μπάνσκο της Βουλγαρίας τις 15 Ιανουαρίου 2016. Ο Γιάννης Πρώιος τερμάτισε στην πρώτη θέση κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο και ο Γιάννης Αντωνίου κατέκτησε αργυρό και χάλκινο μετάλλιο σε ισάριθμους αγώνες τεχνικής κατάβασης υποσκελίζοντας αθλητές με πολύ καλύτερη βαθμολογία από ίδιους. Ήταν ένα αποτέλεσμα που χαροποίησε όλη την ελληνική χιονοδρομία αλλά κυρίως τους δύο πρωταθλητές μας και τους προπονητές τους που δουλεύουν σε ασταμάτητους ρυθμούς τα τελευταία χρόνια. Ο Γιάννης Πρώιος με συνολικό χρόνο 1:20,79 ήταν ο,ο5 εκατοστά ταχύτερος από τον Γιάννη Αντωνίου στο δεύτερο αγώνα. Στον πρώτο αγώνα ο Γιάννης Αντωνίου με συνολικό χρόνο 1:20,73 τερμάτισε στην τρίτη θέση.