Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Οι μικροί πρωταθλητές

H Ευριδίκη Δημητρώφ ήταν η αθλήτρια που κέρδισε εκτός τις εντυπώσεις δύο χρυσά μετάλλια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μικρών Παίδων και Κορασίδων που διεξήχθε στο Παρνασσό τις 3 και 4 Απριλίου 2018. Σε ισάριθμα αγωνίσματα, η πρώτη αθλήτρια της γενικής κατάταξης του κυπέλλου Ελλάδος 2018 της κατηγορίας μικρών κορασίδων (Κ1),  ανεβήκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή χρονιά που τα κέρδισε όλα. Στο αγώνισμα της γιγαντιαιας τεχνικής κατάβασης στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ελένη Θωμοπούλου και στην τρίτη η Σταματία Ζϊκου. Στην τεχνική κατάβαση το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η Ραφαηλία Παλάντζα και το χάλκινο η Ρεγγίνα Ελευθερία Καλτσογιάννη.

Στους Παίδες ο συναγωνισμός ήταν ιδιαίτερα έντονος και το αξιοσημείωτο ήταν ότι τα έξι μετάλλια των δύο αγωνισμάτων τα κέρδισαν διαφορετικοί αθλητές. Στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ο Θεόδωρος Μουρατίδης ήταν ο πιο γρήγορος αθλητής και στις δύο διαδρομές και δίκαια κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Ο Βασίλης Εμμανουήλ Παπακρίβος με τον Δημήτρη Σωτηρόπουλο πάλαιψαν για τα δύο μετάλλια με τον πρώτο τελικά να κερδίζει το ασημένιο και το δεύτερο το χάλκινο. Στην τεχνική κατάβαση ο Βασίλειος Κορόλης με την εξαιρετική δεύτερη διαδρομή κέρδισε τον τίτλο τόσο του πρωταθλητή Ελλάδος όσο και του κυπελλούχου της γενικής κατάταξης του κυπέλλου Ελλάδος 2018. Δεύτερος ήταν ο Δημήτριος Σωτηρόπουλος και τρίτος ο Αχιλλέας Παπαχατζής.