Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Πρωτάθλημα Παμπαίδων Παγκορασίδων

Με την συμμετοχή 150 αθλητών και αθλητριών ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Παγκορασίδων  τις 31.3.2018. Οι λιλιπούτειοι πρωταθλητές ανταμείψαν με τις επιδόσεις τους όσους παραβρέθηκαν στο ΧΚ Παρνασσού και επιβεβαίωσαν το μέλλον του αθλήματος. Στο αγώνισμα του Compi η Σκλατινιώτη Ευαγγελία έκανε τον καλύτερο χρόνο και στις δύο διαδρομές και δίκαια κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Η Θεοπίστη Γεωργιάδη με την Ελένη Σκιαθίτη χάρη στις επιδόσεις τους στην πρώτη διαδρομή πέτυχαν να ανέβουν στο βάθρο και να κερδίσουν το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Στα αγόρια ο Βασίλης Παλάντζας ήταν ο γρηγόροτερος αθλητής και στις δύο διαδρομές και δίκαια κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλητή. Ο Γιώργος Σπηλιώτης και ο Δημήτρης Αγοραστίδης έδωσαν τη δική τους μάχη για το βάθρο των νικητών και τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Στο αγώνισμα της Γιγαντιαίας κατάβασης άλλαξε η σειρά της κατάταξης αλλά με τις ίδιες αθλήτριες να ανέβαίνουν στο βάθρο των νικητριών: η Ελένη Σκιαθίτη ήταν η γρήγοροτερη αθλήτρια και τερμάτισε στην πρώτη θέση. Η Ευαγγελία Σκλατινιώτη κέρδισε αυτή τη φορά το αργυρό μετάλλιο και η Θεοπίστη Γεωργιάδη το χάλκινο. Στα αγόρια ο Γεώργιος Σπηλιώτης ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας ένα ακόμη μετάλλιο. Ο Απόστολος Βουγιούκας κέρδισε το αργυό μετάλλιο αν και ήταν πολύ γρήγορος στις δύο διαδρομές έχασε στις λεπτομέρεις την πρώτη θέση. Ο Βασίλειος Παλάντζας τερμάτισε τρίτος προσθέτοντας ένα ακόμη μετάλλιο στη συλλογή του.