Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Μετάλλια σε διεθνείς αγώνες

Σπουδαίες εμφανίσεις και χάλκινα μετάλλια για τους έλληνες αθλητές είχαμε στα αγωνίσματα της τεχνικής κατάβασης του διεθνή αγώνα παίδων κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο Borovits της Βουλγαρίας τις 10-11 Μαρτίου 2015. Οι διακρίσεις αυτές είναι πολύ σημαντικές για την ελληνική χιονοδρομία αφού στον αγώνα συμμετείχαν ορισμένοι από τους καλύτερους αθλητές και αθλήτριες των μικρών κατηγοριών των βαλκανικών χωρών Βουλγαρίας, Βοσνίας, FYROM, Κύπρου, Ρουμανίας και Σερβίας.
Στην κατηγορία U14 Αναστασία Τσιοβόλου κατέκτησε δυο χάλκινα μετάλλια. Στην ίδια κατηγορία πολύ καλές εμφανίσεις έκαναν επίσης η Σοφία Αγιώτη Γεωργούλα με δύο 5ες στην κατηγορία U16 ενώ οι Μαρία Καυκά και Μαρία Αγιώτη τερμάτισαν 7ες.
Στις κατηγορίες U16 χάλκινα μετάλλια κέρδισαν οι Μάνος Ζωγράφος & Ευδοκία Μπόσμαλη, ενώ ο Γιώργος Καρακάσης τερμάτισε στην 5η θέση.