Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Επιστροφή με εμπειρίες στις αποσκευές

Με τις αποσκευές τους γεμάτες εμπειρίες από μια πολύ σπουδαία διεθνή διοργάνωση για τις ηλικίες των παίδων και κορασίδων των Αλπικών Αγωνισμάτων, που πραγματοποιήθηκε στο Αμπετόνε της Ιταλίας στις 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου 2017, επέστρεψαν οι λιλιπούτειοι πρωταθλητές μας. Η συμμετοχή των αθλητών μας ήταν πετυχημένη στο σύνολο της και ήταν η καλύτερη επιβράβευσή τους ύστερα από μια επίπονη και ιδιαίτερα δύσκολη αγωνιστική περίοδο.

Στην κατηγορία των U16 αρρένων, ο Χρήστος Μαρμαρέλης είχε την καλύτερη επίδοση από τους έλληνες αθλητές αφού τερμάτισε στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης στην 41η θέση με συνολικό χρόνο 2:11,66, ενώ στην κατηγορία των θηλέων U16 η Ταστσιόγλου Ιωάννα  κατετάγη 36η στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης με συνολικό χρόνο 2:11,48.

Στην κατηγορία των U14 αρρένων, ο Δημήτρης Ασβεστάς πέτυχε την καλύτερη επίδοση στο slalom με συνολικό χρόνο 2:10,11 στο σλάλομ και κατέκτησε την 19η θέση, και ο Αστέρης Μπάκας κατέκτησε την 26η θέση στο γιγαντιαίο σλάλομ με χρόνο 1:09,57. Στα κορίτσια U14, η Μαρία Νικολέτα Καλτσογιάννη κατέκτησε την 27η θέση στο σλάλομ, με συνολικό χρόνο 2:19,00.