Ελληνική Ομοσπονδία Xειμερινών Αθλημάτων | ΕΟΧΑ

Αγωνιστική ανάταση

Ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλιο ήταν ο απολογισμός της πρώτης ημέρας (23.1.17) του διεθνή αγώνα Αλπικού σκι που διεξαγεται στο Μπορόβιτσ της Βουλγαρίας, για την ελληνική αποστολή. Στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ο Γιάννης Πρώιος με χρόνο 2:16,46 και 67,65 βαθμούς FIS ήταν ο μεγάλος νικητής ένος αγώνα με διαχρονική παράδοση και σημαντικό αριθμό εξαιρετικών αθλητών. Ο Γιάννης Αντωνίου έχασε για μόλις 0,26 δευτερόλεπτα (69,66 βαθμούς FIS) το χρυσό μετάλλιο αλλά μοιράστηκε την τεράστια επιτυχία της ελληνικής ομάδας, η οποία κατάφερε να έχει δύο αθλητές της στα υψηλότερα σκαλιά του βάθρου. Δύο σπουδαίοι αθλητές και άνθρωποι οδηγούν την ελληνική χιονοδρομια στην αγωνιστική της ανάταση.